
28. 2. 2025
Nový stavebný zákon, ktorý nadobudne účinnosť od 1. apríla 2025, so sebou prináša množstvo významných zmien, ktoré by mali výrazne ovplyvniť výstavbu a stavebné konania na Slovensku. Nový stavebný zákon pozitívne vplýva na efektivitu procesov v oblasti výstavby, sľubuje výrazné zníženie administratívnej záťaže a vďaka nemu by mala byť posilnená profesionalizácia štátnej stavebnej správy. Čakajú nás svetlejšie časy?
Stavebné konanie by malo byť jednoduchšie
Ak sa chystáte v dohľadnej dobe stavať drobnú stavbu do 50m², väčšina stavieb by mala podliehať len ohlasovacej povinnosti. Jedná sa však hlavne o stavby, ktoré budú postavené na súkromných pozemkoch. Doposiaľ bolo na tieto drobné stavby potrebné stavebné povolenie, ohláška bola možná len pre stavby do veľkosti maximálne 25m². Ak sa teda chystáte postaviť garáž či záhradnú chatku, administratívna záťaž sa pre vás zníži takmer na minimum.
Podľa nového stavebného zákona by sa mala eliminovať aj duplicita vyjadrení príslušných orgánov, nakoľko sa zlučuje územné a stavebné konanie. Po novom sa tento proces bude nazývať zlúčené konanie o stavebnom zámere, čím sa celý schvaľovací proces zjednoduší a skráti. Celkové trvanie zlúčeného konania o stavebnom procese by malo trvať maximálne 30 dní.
Čierne stavby budú minulosťou
Pre stavby, ktoré boli postavené nelegálne, bude zavedený dodatočný proces, počas ktorého by mali byť oficiálne legalizované a skolaudované. Počas stanovenej lehoty bude musieť majiteľ vykonať potrebné kroky na zlegalizovanie stavby, inak môže byť stavba odstránená. Ak sú čierne stavby aj bez kolaudácie v dlhodobom užívaní bez problémov, oficiálne povolenie by mali získať bez problémov po splnení stanovených podmienok. Stavebný úrad môže následne vydať rozhodnutie o spôsobilosti stavby na jej užívanie, čo má rovnakú váhu ako kolaudačné rozhodnutie.
Naopak pri nelegálnych stavbách, ktoré sa budú realizovať, sa zvyšujú sankcie, čo by malo odradiť stavebníkov od porušovania stavebných predpisov.
Jednoduché stavby majú novú definíciu
Drobné stavby a stavebné úpravy, ktoré sa nachádzajú umiestnené viac než dva metre od susedného pozemku, nebude potrebné ohlasovať na príslušnom obecnom alebo stavebnom úrade. Tým sa výrazne zjednoduší celý proces výstavby alebo rekonštrukcie. Väčšie a jednoduchšie stavby budú naďalej podliehať posudzovaniu na stavebnom úrade, no ako bolo uvedené vyššie, integráciou územného a stavebného konania bude celý proces zrýchlený, nakoľko posudzovanie prebieha prostredníctvom konania o stavebnom zámere.
Ak sa v blízkej dobe chystáte na svojom pozemku stavať alebo rekonštruovať a neviete, ako postupovať a aké máte povinnosti, kontaktujte realitného experta, ktorý vám bude vedieť poradiť s konkrétnou situáciou.
Autor: Ing. Renáta Tarkošová
Ste na ceste za novým domovom alebo chcete predať svoju nehnuteľnosť? Som tu, aby som Vám pomohla. V tejto dynamicky rozvíjajúcej sa oblasti mám 5 rokov praxe. Moja práca je mojou vášňou a každý deň sa snažím prekonať očakávania mojich klientov.
Verím, že kľúčom k úspechu je pochopenie potrieb a predstáv každého klienta. Práve preto pristupujem ku každému z Vás individuálne a s maximálnym nasadením. Moja odbornosť a zanietenosť pre realitný trh mi umožňujú nájsť ideálne riešenie pre každého, či už hľadáte svoj vysnívaný domov alebo potrebujete predať nehnuteľnosť za najlepšie možné podmienky.
Spoluprácou so mnou získate nielen profesionálne služby a poradenstvo, ale aj priateľského partnera, ktorý je tu pre Vás na každom kroku cesty za splnením Vašich realitných snov. Teším sa na spoluprácu s Vami.